در صورت خرابی گاز رومیزی حتی جزئی ترین آنها مثل جرقه زن یا عدم روشن شدگی شعله ها حتماً برای تعمیر آن توسط سرویس کاران مجرب اقدام نمائید. زیرا این مورد در دراز مدت باعث خرابی دیگر قسمت و شعله ها می شود. سرویس های دوره ای و سالیانه گاز رومیزی در سلامت نگه داشتن و استفاده بهینه گاز نقشی اساسی دارند لذا به موقع و در بازه های زمانی نسبت به تعمیرات اجاق گاز اقدام نمائید.

چرا اجاق گاز شما جرقه نمیزند ؟

علت : مشکل مربوطه می تواند از موارد زیر باشد 1: ترانس جرقه 2 : کلید یا ولوم جرقه 3 : سیمها قطع است 4 :چینی جرقه شکسته

برای دریافت پاسخ سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز و عیب یابی اجاق گاز خود از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

چرا شعله های اجاق گاز روشن نمی شود؟

علت 1 : سوراخهای مشعل یا پیلوت اجاق گاز شما مسدود شده ، جهت رفع عیب : در ابتدا با یک وسیله باریک یا برس ؛ پیلوت را تمیز تمیز کنید ، در غیر اینصورت اقدام به تعویض آن نمایید .

علت 2 : امکان دارد پیلوت خاموش باشد ، جهت رفع عیب پیلوت را روشن نمایید .

آیا باید زمان زیادی طی شود تا شعله های اجاق گاز روشن شود؟

علت : در این موارد باید ترموکوبل و ملحقات آن به طور مثال سیم یا بوبین چک شود . در صورت نیاز با نمایندگی تعمیرات اجاق گاز آی پی امداد تماس حاصل نمایید .

چرا شعله اجاق گاز زرد میسوزد؟

علت : نسبت هوای موجود در مخلوط کم میباشد ، جهت رفع عیب : صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را کمی باز کنید .

چراحرارت به یک اندازه در شعله پخش کن اجاق گاز مشاهده نمی شود ؟

علت : ژِیگلور یا تنظیم هوا یا سوراخهای شعله پخش کن مورد دارد.

هر چیززی که سوخت ار آن رد شود ژیگلور نام دارد.

آیا فر اجاق گاز شما روشن نمیشود ؟

علت 1 : شعله پیلوت اجاق گاز شما خاموش است ، جهت رفع عیب : پیلوت را روشن نمایید .

علت 2 : تایمر در وضعیت مناسب تنظیم نشده است ، جهت رفع عیب : تایمر را تنظیم نمایید .

آیا پیلوت اجاق گاز خاموش میشود ؟

علت : آن مقدار گازی که باید به پیلوت برسد اندک است یا هوای زیادی به مخلوط کن وارد میشود ، جهت رفع عیب : باید اجاق گازی که از نوع مخلوط کن دار است ، صفحه محفظی آن را اندکی ببندید .

چرا شعله اجاق گاز شما وزش دارد و تولید سر و صدا میکند ؟

علت : باز هم نسبت هوا به گاز در مخلوط زیاد میباشد ، جهت رفع عیب : صفحه مخلوط کن را اندکی ببندید .

چرا شعله اجاق گاز شما دود میکند ؟

علت : مقدار گاز نسبت به هوا بیشتر است ، جهت رفع عیب : مقدار گاز را کم کنید .

چرا شعله مشعل اجاق گاز شما خیلی بلند است ؟

علت : مقدار گاز همراه هوا زیاد میباشد ، جهت رفع عیب : گاز و هوا را کم نمایید .

آیا فر گاز شما در درجه تنظیم شده نگهداری نمیشود ؟

علت : ترموستات فر شما به صورت صحیح تنظیم نشده است ، جهت رفع عیب : ترموستات فر گاز را آزمایش و تنظیم نمایید .

چرا فر اجاق گاز خاموش نمی شود ؟

ترموستات کنترل دما، دمای داخل فر را کنترل کرده و زمانی که دمای پایین بیاید، به فر گرما می دهد. اگر ترموستات خراب شود، فر گرما نمی دهد. قبل از تعویض ترموستات، ابتدا قطعات دیگری که ممکن است در این مشکل دخیل باشند چک کنید؛ مخصوصا فندک و المنت کباب پز و پخت. اگر این بخش ها مشکلی ندارند، احتمال بعدی خرابی ترموستات است. تست کردن ترموستات کار ساده ای نیست. اگر به خراب بودنش شک دارید، آن را تعویض کنید.

 برد کنترل فر رله هایی دارد که با توجه به تنظیمات انجام شده و ورودی سنسور، ولتاژ را به مدارهای پخت غذا و کباب پز می فرستد. اگر یکی از رله های برد کنترل بسته باشد، ممکن است برد کنترل به طور مداوم به مدار حرارات دهی ولتاژ بفرستد. اگر فر بعد از پایان کار به گرما دادن ادامه داد، ممکن است برد کنترل ایراد داشته باشد. در صورتی که از خراب بودن برد کنترل اطمینان حاصل کردید، آن را تعویض کنید.

پیشنهاد می شود برای تعمیرات انواع فر توکار به ابرکاوان مراجعه کنید.

بعضی وقت ها اگر المنت گرم کننده بسوزد، ممکن است به داخل فر اتصال کوتاه شود. اگر المنت اتصال کوتاه شود، خرابی آن با بررسی چشمی مشخص می شود. المنت را از نظر ظاهری بررسی کنید. برای تعیین اینکه المنت اتصال کوتاه شده است یا خیر، پیوستگی آن را با مولتی متر تست کنید و در صورت عدم وجود پیوستگی آن را تعویض کنید.

 اگر المنت کباب پز اتصال کوتاه شود، فر خاموش نمی شود. اغلب اوقات اتصال کوتاه شدن المنت کباب پز را می توانید با مشاهده و بررسی ظاهری آن مشخص کنید. برای این کار به دنبال وجود حفره یا تورم در المنت بگردید. برای بررسی دقیق تر، می توانید با مولتی متر پیوستگی المنت را چک کنید. اگر المنت در بین پایانه ها و روکش خارجی پیوستگی نشان دهد، نشان دهنده آن است که اتصال کوتاه شده است. در این صورت المنت کباب پز را تعویض کنید.

 بعضی فرها مجهز به برد رله هستند. برد رله، دارای رله های مختلف است که ولتاژ را در المنت کنترل می کنند. اگر این رله ها دچار مشکل باشند، ممکن است المنت ها پیوسته ولتاژ دریافت کنند و خاموش نشوند. اگر برد رله خراب بود، آن را تعویض کنید.

علت دود زدن اجاق گاز

دیر یا زود، اغلب صاحبان خانه با یک اجاق گاز که هنگام استفاده دود می زند روبرو می شوند که مشکلاتی ایجاد می ‌کند، گاهی اوقات، مه در هوا قابل‌ مشاهده است، در حالی که در زمان ‌های دیگر ممکن است بوی دود تند شما را متوجه این موضوع کند،

علت هر چه که باشد اجاق گازی که از آن دود خارج می شود باید بلافاصله مورد توجه قرار گیرد، این خروج دود نه تنها می ‌تواند یک طعم ناخوشایند را به هر غذایی که دارید بر روی اجاق آن را پخت و پز می کنید بدهد بلکه دود شدید خبر از یک آتش سوزی می دهد.

علل استعمال دود از اجاق گاز:

اجاق گازها زمانی که جدید هستند و یا پس از اینکه به شدت برای مدتی استفاده می ‌شوند، دود بدهند، گاهی اوقات، آن‌ ها حتی با اینکه کاملا تمیز شده‌ اند، دود می دهند.

چرا اجاق گاز جدید دود می کند:

جای نگرانی نیست، برای یک اجاق گاز جدید کاملا طبیعی است که چند بار اول از آن استفاده می کنید، حداقل یک بوی قابل ‌توجه از خود ساطع کند، گرما از یک لایه محافظ از روغن را که در فرآیند تولید به کار رفته است، می‌ سوزاند، تولیدکنندگان اجاق گاز ممکن است آن را ذکر کرده و یک دوره «سوزاندن» را توصیه کنند،

در طی آن اجاق را بدون وارد کردن غذا در داخل برای حذف بقایای نفت اجرا می کنید، در هر صورت، بوی بد یا خروج دود از اجاق گاز جدید باید در عرض چند ساعت اول مصرف ناپدید شود.

چرا اجاق گاز قدیمی دود می کند:

هیچ‌کس واقعا دوست ندارد این را بشنود اما بیشتر اجاق گازهایی که دود می ‌کنند و بوی بد تولید می کنند به دلیل کثیفی بیش از حد اجاق گاز می باشد، بیشتر از همه این است که روغن روی دیواره ها و کف اجاق گاز پاشیده شده‌ است، این می ‌تواند بعد از کباب کردن گوشت که حاوی درصد بالایی از چربی است رخ دهد، بعد از چند بار پخت و پز، لایه چربی ایجاد شده همزمان با شروع به پختن وعده غذایی فعلی، می سوزد و دود و بوی ناخوشایند چربی سوخته فضای آشپزخانه را پر می کند.

گاهی دود در اجاق گاز ایجاد می شود، نه از طریق روغن، بلکه توسط ذرات دیگر مواد غذایی درون فر، یک مقصر اصلی پیتزای یخ زده است که به طور مستقیم بر روی قفسه فر قرار داده می شود (همانطور که بسیاری از بسته بندی کنندگان مواد غذایی توصیه می کنند)، ذرات پوسته به کف اجاق می ریزند، تبدیل به زغال می شوند و این خاکستر بوی نامطبوع و دود بسیار تولید می کند.

چرا اجاق گاز تمیز می کند؟

در نهایت، اجاق گاز شما ممکن است پس از تمیز کردن آن، دود کند – گاهی اوقات حتی بدتر از قبل – دلیل اینجا بسیار ساده است: این ناشی از باقی مانده های مواد شیمیایی است که در هنگام تمیز کردن اجاق گاز به طور کامل پاک نشده است، این مواد شیمیایی باقی مانده در حال حاضر سوزانده می شوند و دود تولید می کنند که نه تنها ناخوشایند است بلکه کاملا ناسالم نیز هستند.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل دفترچه راهنمای تان را دنبال کنید، اجاق گازهای تمیز کننده به طور کلی یک مکانیزم قفل دارند که در حین چرخه خود تمیز نگه داشتن، درب اجاق گاز را به طور امن بسته نگه می دارند – که ممکن است تا 14 الی 2 ساعت طول بکشد، اجازه دهید که چرخه تمیزکاری را به طول کامل اجرا کند تا آلودگی های سخت نرم شوند و بتوانید بایک اسفنج مرطوب آنها را حذف کنید؛ تکه های مواد غذایی خرد شده ممکن است کمی در طول دوره چرخه تمیز کردن شعله ور شوند، سعی نکنید در این زمان درب را باز کنید تا این شعله ها را ببندید، اما به سادگی می توانید چرخه تمیز کردن را تمام کنید و قبل از اینکه درب را باز کنید، اجاق گاز خنک می شود.

تمیز کردن دستی اجاق گاز:

اگر از ویژگی خود تمیز کردن در اجاق گاز خود استفاده نمی کنید یا اجاق گازتان این آپشن را ندارد، از روش دستی برای تمیز کردن آن استفاده کنید – با استفاده از پاک کننده اجاق گاز یا یک روش غیر شیمیایی.

تعدادی از محصولات تمیز کننده اجاق گاز در بازار وجود دارد که کار تمیزکاری را برایتان آسان می کند، این محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن هستند که می توانند پوست را بسوزانند و باعث تحریک تنفسی شوند، بنابراین دستکش های لاستیکی را بپوشید و پنجره ی مجاور را برای هوای تازه باز کنید (همچنین اگر آلرژی به تنفس این مواد دارید می توانید از ماسک استفاده کنید)؛ فراموش نکنید از تنفس دودها اجتناب کنید.