Drewno jest przedmiotem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do ocieplania domu. Ciekawą alternatywą dla klasycznego drzewa kominkowego prawdopodobnie być brykiet, jakim można zmienić lub uzupełniać spalanie również innych paliw stałych.

Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, które że istnieć zjadane w kominkach, piecach kaflowych, kotłach też innych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Podstawowym materiałem do produkcji brykietu są rozdrobnione odpady drzewne takie jak wiórki, trociny, zrębki. W procesie produkcji są one poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i sprasowywane, dzięki czemu gotowy wynik w postaci brykietu prezentuje się dużą gęstością oraz wartością opałową wyższą niż drewno tradycyjne wykorzystywane, jako środek grzewczy. Od drewna kominowego brykiet różni się też wilgotnością, jaka jest niższa oraz swoja w wszelkiej jego budowie.

Brykiet zapewne żyć brany, jako paliwo stanowiące przyczyną ogrzewania domu, ale szuka on również zastosowanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające np. startowe, przy spalaniu węgla lub tradycyjnego drewna.

Ten sposób paliwa wykorzystywany jest głównie jako alternatywa dla drewna kominkowego, ale zastąpić może i różny środek opałowy np. węgiel. Na korzyść brykietu świadczy to, ze jest paliwem czystym, które przedstawia się niską zwartością popiołu. Nie kupuje te faktów z magazynowaniem. Atutem jest dodatkowo łatwość rozpalania oraz wygoda połączona z zakupem materiału opałowego, jaki nie wymaga dalszej obróbki.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że jeszcze częściej, wybierając rodzaj paliwa do ocieplania domu, pod opiekę, poza ceną, mają też aspekty połączone z ochroną środowiska. Dla tej liczby klientów brykiet drzewny, istniejący w poznaniu od węgla paliwem odnawialnym, może istnieć sprawą wartą pomyślenia.

Jak wynika brykiet drzewny?

Brykiet drzewny budowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki, które są sprasowywane pod sporym ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Niska zawartość wilgoci sprawia, że cenę opałowa brykietów jest znakomitsza niż drewna.

Jak się spala brykiet drzewny?

Dzięki dużemu zagęszczeniu produktu w kontaktu do wielkości, proces spalania jest wolny oraz spokojny. Brykiet drzewny jest najczęściej kształt walca lub kostki.

Technologia produkcji brykietów drzewnych była teraz stawiana przed II wojną światową w Szwajcarii, jednak produkcja na granicę przemysłową rozwinęła się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Jak jest pisany brykiet drzewny?

Materiałem do prac brykietu z biomasy potrafi stanowić wszystek rodzaj rośliny lub odpadów pochodzenia roślinnego. Najogromniejsze znaczenie finansowe a najmocniejszą zaletę handlową mają brykiety produkowane z drzewa.

Do przerobu przyznają się praktycznie wszelkie gatunki drzewa oraz braków drzewnych, w tym zrębki i trociny. Brykietowanie trwa w gazetach mechanicznych lub hydraulicznych bez podawania żadnych substancji wiążących.

O kształcie otrzymywanego brykietu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej.

Wady i Zalety Brykietu Drzewnego

Zalety brykietu drzewnego:

– Doskonale przydaje się jako paliwo do kominków, pieców, kotłów C.O

– Szeroki rynek sprzedaży, brykiet można ująć w marketach, sklepach, online, w zespołach opału

– Brykiet pakowany istnieje w odpowiednie opakowania, nie brudzi podczas transportu i chętnie stanowi go chronić

– Przynajmniej teoretycznie brykiet jest nudny, ma wilgotność gorszą od 10%. Nie potrzeba go sezonować

– Szybko się go magazynuje, wystarczy nałożyć go pod wolną ścianą

– Można go przyjmować praktycznie o dodatkowej porze roku, nawet „przy przyczynie” stanowiąc w markecie budowlanym również przywieźć do zakładu w bagażniku naszego samochodu

– Dobry brykiet jest szeroką cena energetyczną czyli generuje dużo ciepła przez duży godzina

– Brykiet spala się do końca, nie pozostawia niedopalonych kawałków

– Dobry brykiet nie zanieczyszcza komina także nie daje jego korozji

– Paląc brykietem w kominku jesteśmy prawą szybę

– Ekologiczne, odnawialne źródło http://cinawinv008.bearsfanteamshop.com/ekologiczny-opal-uslugi-tartaczne-jaslo energii, jakie w skalę łatwo można rozpalić

– Szeroki wybór rodzajów brykietów pozwala na własne dobranie do naszych potrzeb

– Brykiet nie brudzi rąk, nie pyli zbyt mocno, nie brudzi przestrzeni wokół kominka

– Dobry brykiet nie kruszy się także nie zamienia w kupkę trocin

– Popiół z brykietu można wyrzucać do kompostownika lub rozsypać bezpośrednio na trawnik, ponieważ nie zawiera żadnej chemii. Istnieje wówczas wystarczająco dobry naturalny nawóz

– Płacąc za 1000 kg brykietu, otrzymujemy 1000 kg brykietu, nikt nas nie oszuka

– Brykiet nie ma żadnych klejów, lepiszczy, dodatków, paląc zanim nie zasmrodzimy okolicy

– Brykiet podczas spalania nie wydziela prawie wcale dymu, więc z komina uchodzą lub powinny uchodzić ale i wyłącznie ciepłe spaliny

– Brykiet zezwala na załadowanie kominka i nie dokładanie do niego przez kilkanaście godzin, skoro tak długo potrafimy się cieszyć płonącym w kominku brykietem

– Brykiet można długo przechowywać bez obawy, że nam zgnije.

Wady brykietu drzewnego:

– Kupując brykiet trzeba wybierać produkt doskonałej formy, skoro nie każdy produkt, który oznacza się brykietem, zarabia na taką nazwę. Szybko się pomylić.

– Pod żadnym pozorem nie kupować brykietu z trocin z płyt mdf, płyt meblowych bądź oraz z kolejnych śmieci. Paląc takim pseudo brykietem mamy pewność, że zapaskudzimy sobie kominek i komin a smród wokół domu będzie rozkładał na kolana

– Można kupić zawilgocony brykiet, który był źle przechowywany, szczególnie, kiedy bierzemy go przez Internet

– Dość wysoka wartość brykietu, no chyba, że bierzemy w reklamy, to dość dużo można oszczędzić

– Brykiet nie pali ale żarzy. Nie obejmujemy za dużego płomienia, a dobrze ognia oraz pozytywna

– Palenia brykietem trzeba się nauczyć, bo inni się ono od palenia drewnem. Jednak tą myśl tajemną znajdziesz na moim blogu.