Pytanie, które często zadają pacjenci psychoterapeuty, brzmi: „Skąd będziemy wiedzieć, że już potrzebujemy terapii par?”

Jeśli jesteś w związku partnerskim lub małżeńskim, to jest więcej niż prawdopodobne, że od czasu do czasu napotkacie problemy. Jest to całkowicie zdrowe i każdy, kto twierdzi, że nigdy nie kłócił się ze swoim partnerem, nie jest szczery wobec siebie i wobec partnera.

Istnieje jednak różnica między „normalnymi” codziennymi sprzeczkami i nieporozumieniami a kłótniami opartymi na głęboko zakorzenionej urazie. Urazy są często budowane i pielęgnowane przez wiele lat. Wtedy pomoc bezstronnej osoby trzeciej może pomóc w skutecznej rozmowie, aby zrozumieć wzajemne perspektywy i uratować relację.

Zdecydowaną większość problemów w związku można rozwiązać za pomocą terapii par. Jeśli taki jest cel każdej osoby w związku doświadczającym nieporozumień, to terapia par daje wam bardzo duże szanse na osiągnięcie trwałego porozumienia i umocnienie waszego związku.

Poniżej przedstawię kilka powodów, dlaczego dochodzi do rozkładu w związku i jak można tę sytuację odmienić dzięki terapii dla par u doświadczonego psychoterapeuty.

Brak komunikacji w związku

Być może wasze nieporozumienia  osiągnęły taki poziom, że już przestaliście rozmawiać i szukać porozumienia. Pozostajecie w sytuacji patowej. Z pomocą terapeuty możecie nauczyć się rozmawiać, skuteczniej komunikować i przywrócić swój związek na właściwe tory

Negatywne podejście do partnera

Kiedy w związku panuje negatywność, jedna lub obie strony mogą czuć się osądzane i wyłącznie krytykowane. Nie tylko pojedyncze negatywne słowa powodują problemy, ale także ton rozmowy może ranić. Dobry psychoterapeuta w trakcie terapii par stara się wyjaśnić parom, że niekoniecznie chodzi o to, co mówisz, ale jak to mówisz.

Wstrzymywanie uczucia

Kiedy relacje zaczynają się rozpadać, pary mogą odczuwać ból, złość i niechęć, co może prowadzić do tego, że jedna lub obie strony wstrzymują jakąkolwiek formę uczucia do partnera. Często przejawia się to w cichym traktowaniu drugiej osoby. Jeśli jeden z partnerów zachowuje się jak rodzic, a nie partner to w związku brakuje równowagi i może to doprowadzić do trwałego rozkładu związku.

Postrzeganie partnera jako wroga

Jeśli czujesz, że ty i twój partner nie jesteście już po tej samej stronie. Jesteście po różnych stronach i wydaje się, że oboje chcecie wygrać bitwę, to wtedy jest najwłaściwszy czas na terapię dla par. W tym przypadku terapia par jest prawdopodobnie ostatnią szansą na uratowanie związku.

Romans

Jeśli fantazjujesz o tym, jak to może być z kimś innym, czy cieszysz się z tego, że ktoś poświęca ci dużo uwagi, albo w tajemnicy korespondujesz z kimś i starasz się ukryć to przed partnerem, to jest to sygnał, że dzieje się coś bardzo złego. Jest możliwe, aby związek przetrwał romans jednego z partnerów, ale trzeba mądrze szukać profesjonalnej pomocy, zanim nastąpi trwały rozkład. Jeśli oboje jesteście otwarci na proces terapii i jesteście szczerzy wobec siebie i swojego partnera, związek może zostać uratowany.

Nieuczciwość finansowa

Jeśli jeden z partnerów utrzymuje współmałżonka w niewiedzy na temat wydatków finansowych, budzi to podejrzliwość i brak zaufania. Doświadczony terapeuta pomoże wam spokojnie przedyskutować, przepracować ten czasami trudny temat.

Zmiany w życiu seksualnym

Seks to hierarchia potrzeb w każdym związku. Nie jest niczym niezwykłym, że seks słabnie po jakimś czasie bycia razem. Jednak znaczące zmiany w sypialni są sygnałem, że coś jest nie tak i w tej sytuacji partnerzy powinni szczerze porozmawiać, a jeśli jest to niemożliwe, to należy poszukać pomocy psychoterapeuty w trakcie terapii dla par.

Pary często czekają, aż problemy w związku i brak komunikacji osiągną taki poziom, że porozumienie wydaje się już mało prawdopodobne i wtedy udają się na terapię dla par. Pamiętajcie, że im szybciej skorzystacie z profesjonalnej pomocy, tym szybciej wasz związek wróci na właściwe tory.

 

psychoterapia dla par