در طراحی پکیج تزریق مواد شیمیایی، می توان به منظور ذخیره سازی یا رقیق سازی محلول از یک یا چند مخزن استفاده شود. معمولا در پکیج های تک مخزنی آماده سازی محلول و تزریق از یک مخزن انجام می گیرد. در نوع دو مخزنی پس از آماده سازی سیال و رسوب انجام شده محلول به مخزن دوم انتقال یافته و عملیات تزریق از مخزن دوم صورت می گیرد. لازم است مخزن ذخیره مواد شیمیایی کاملا در برابر تماس با مواد اسیدی و غیره مقاوم بوده و به مرور در آن خوردگی و پوسیدگی ایجاد نگردد.

در صورت وجود محدودیت فضا مخزن می تواند هم به شکل افقی و هم به شکل عمودی طراحی شود. اما معمولا از مخزن عمودی برای پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود. ابعاد مخزن بر اساس میزان نیاز تعیین می شود. مهندسین با توجه به حجم مورد نیاز برای تزریق ماده شیمایی در یک روز، مدت نگه داری از ماده شیمیایی، حجم ماده اولیه و میزان رقیق سازی به طراحی مخزن می پردازند. هم چنین محدودیت فضا در محل اجرای پروژه نیز می تواند به ناچار باعث تغییر در ساخت مخزن تزریق شده و ابعاد آن را تغییر دهد. ظرفیت مخزن آماده سازی محلول دز تزریق و مدت زمان ذخیره سازی تعیین می شود. معمولا در مصارف غذایی و بهداشتی از مخازن با استاندارد و گرید غذایی استفاده می شود.

مخزن سیستم تزریق می تواند به شکل استوانه ای یا مستطیلی، تک لایه یا چند لایه و عمودی یا افقی طراحی شوند. مخزن مکعبی و یا کتابی بیشتر برای محل هایی که دارای محدودیت فضا هستند استفاده می شود. به دلیل مواد بکار رفته بیشتر در این مخازن معکولا قیمت بالاتری از مخزن استوانه ای هم حجم خود دارند. مخزن استوانه ای رایج ترین مخزن در پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد. این مخازن هم رسوب زایی کم تری دارند و هم مقرون به صرفه می باشند.

جنس مخزن می تواند بسته به نوع محلول از جنس پلی اتیلن، استیل ضد زنگ یا فولادی با پوشش اپوکسی باشد. ماده شیمیایی مورد استفاده تعیین کننده اصلی جنس مخزن است. برای تزریق کلر از مخزن هایی با جنس پلی اتیلن استفاده می شود. اما در صورت وجود ماده شیمیایی با خاصیت خورندگی بالا باید از پلی اتیلن های تک لایه مخصوص نگهداری ماده شیمیایی استفاده کرد. همچنین برای تزریق آنتی اسکالانت می توان از مخزن با جنس استیل ضد زنگ و یا پلی اتیلن بهره برد.

با توجه به پارامترهایی مانند نوع ماده شیمیایی، جنس تجهیزات، برند پمپ تزریق، میزان تزریق و … می توان قیمت پمپ تزریق مواد شیمیایی را محاسبه کرد. استفاده از دو مخزن آماده سازی باعث افزایش هزینه ها می شود. هم چنین مخزن های استیل قیمت بالاتری نسبت به مخزن پلی اتیلنی دارند. ظرفیت مخزن در تعیین قیمت آن بسیار موثر است. چرا که با افزایش ظرفیت قیمت مخزن نیز افزایش می یابد.