Günümüzün rekabetçi dünyasında, rekabette üstünlük sağlamak  esastır. Trendyol gibi pazaryerlerinde bu rekabeti devam ettirmenin en önemli yolu da Trendyol Buybox  olmaktır. Gelin hep beraber en çok merak edilen sorular olan; trendyol Buybox nedir? Trendyol buybox olmanın kuralları nelerdir? Avantajları ve dezavantajları gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Buybox Nedir?

Buybox Nedir? Buybox; pazaryerlerinde aynı ürünü satan farklı satıcıların pazaryerinin belirlediği metriklere uymak koşulu ile müşterilere fiyat ve ürün kalitesi olarak en fazla faydayı sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. İlk olarak Amazon tarafından geliştirlen buybox aynı ürünü satan satıcıların sayısındaki artış ve müşteri sayısındaki artışlar nedeniyle şu an hemen hemen tüm alışveriş sitelerinde uygulanmaktadır.

Buybox sistemi ile daha fazla müşteriye ulaşmak mümkündür. Amaç bir ürünün müşteri tarafından aratıldığında, Buybox’a sahip satıcının ilk sırada gösterilmesidir.

Elbette boybox olmanın bazı kuralları vardır. Bu yazımız trendyol buybox konusunu ele aldığı için Trendyol tarafından uygulanan buybox kriterleri ele alınacaktır.

Ancak yine de merak ediyorsanız; Amazon için yazdığımız Amazon’da Buybox Nasıl Olunur? Hepsi burada için yazdığımız Hepsiburada’da Buybox Nasıl Olunur? N11 için yazdığımız N11 Buybox Yazılımı ve Otomatik Fiyat Takibi gibi konuları da web sitemizdeki makalelerden okuyabilirsiniz.

Trendyol Buybox Nedir?

Trendyol buybox nedir? Trendyol buybox; aynı ürünü satan birden fazla satıcı olması durumunda, kriterleri buybox olmaya en uygun satıcının ilk sırada gösterilmesi durumudur. Trendyol bu durumda diğer satıcıları “Ürünün Diğer Satıcıları” başlığı altında ayrı bir yerde göstermektedir. Trendyol üzerinden müşteriler tarafından yapılan aramalarda ilk sırada çıkan, yani buybox olmayı hak eden satıcıdır.

 

Trendyol Buybox Olma Kuralları Nelerdir?

Trendyol buybox olma kuralları nelerdir? Trendyol buybox olabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Trendyol buybox kuralları şunlardır;

 

 • Ürün fiyatı
 • Satıcı puanı
 • Hızlı teslimat seçeneği
 • Kargo bedava seçeneği
 • Üründe bulunan diğer kampanyalar
 • Operasyon statüsü

 

Trendyol buybox olma kurallarıdır.

 

Şimdi bu kuralları tek tek ele alacak olursak

 

Ürünün fiyatı

Buybox üzerinden eklediğiniz ürünün fiyatı en başta gelen sıralama faktörüdür. Örneğin rakibiniz 209TL ile bir ürünü satarken siz 208TL’ye fiyatınızı güncellerseniz, diğer kriterleriniz yakın veya benzerse buybox sıralamasında ilk sıraya yerleşmeniz muhtemeldir.

Satıcı Puanı

Trendyolda satış yapan mağazaların çeşitli kriterlere göre kazandığı puanlama sistemine satıcı puanı denir ve buybox olabilme sıralamasını ürün fiyatından sonra en çok etkileyen faktördür. Ancak yine de burada bir parantez açalım; müşterilerin alışveriş esnasında ve sonrasında yaşadıkları tecrübelerde ayrıca önemlidir ve buybox sıralamasını etkiler.

Trendyol, buybox sıralamasında turuncu olan satıcıları alt sıralara doğru iterken, kırmızı olan satıcılara buybox alnında yer vermez. Bu nedenle belirlenen kriterlerin takibi ve işleyişi satıcı olarak üzerinde durulması gereken önemli görevlerdendir. Ayrıca Trendyol buybox alanında satıcıların düzenlediği kampanyaların derinliği ayrı bir önemdedir. Mantıklı kampanyalarla (Örn. 200₺’ye 20₺ indirim) buybox alanında kendinize yer edinebileceğinizi unutmamalısınız. Tabi ki diğer kriterleri atlamadığınız sürece.

Hızlı teslimat seçeneği

Kargo gönderim sürenizi 1 gün olarak işaretlediğinizde ve bu kargolama süresinde gecikmeler yaşamadığınız taktirde, belirli bir süre içerisinde Trendyol sizin mağazanızı Hızlı Teslimat olarak işaretler. Bu buybox sıralamanızı ciddi şekilde etkiler.

Kargo bedava seçeneği

Bunu kampanya bazında veya manuel olarak işaretleyebileceğiniz seçenekler ile yapabilirsiniz. Müşterileriniz için çok önemli olan Kargo Bedava seçeneği, ürün sıralaması için önemli bir faktördür.

Üründe bulunan diğer kampanyalar

200₺ üzeri 20₺ indirim gibi kampanyalar oluşturarak sıralamanızda artış sağlayabilirsiniz. Burada kampanyanın niteliğide önemlidir.

Operasyon statüsü

Statü durumları, Satıcı Puanında olduğu gibi önemlidir. Hem müşterinin güvenerek ürünü sizden almasını sağlar hemde sıralamada sizi üst sıralara taşır. Turuncu renk sırlamada altlara doğru düşer, Kırmızı renk sıralamaya dahil edilmez.

Trendyol buybox alanı kriterleri temelde tüm platformların kullandığı kriterlerle benzerlik gösterse de kendine göre oluşturduğu buybox kriterlerine sahiptir. Trendyol buybox için kullandığı algoritma metrikleriyle müşterilere maksimum fayda sağlayan satıcıların o üründeki buybox alanında yukarı çıkması üzerine kurulu bir mantıkla ilerler. Sonuç olarak tüm platformlar gibi müşteri memnuniyeti Trendyol için de buybox alanını etkileyen faktörlerin başında gelir.

Buybox’a Dahil Olabilme Kuralları Nelerdir? 

Trendyol, ürünlerin Trendyol buybox alanında yer alabilmesi için Hepsiburada’da olduğu gibi belirli hukuki kuralların olduğunu açıklar. Bu kurallar; markanın sahibi veya yetkili satıcısından temin edilmesi ve ürünün ait olduğu markaya uygun listelenmesidir.

Trendyol Satın Alma Kutusu Nedir? 

Belirlenen algoritma metrikleri ile müşterilere maksimum fayda sağlayacak satıcıyı seçen ve bu satıcının ürününü yukarıya taşıyan bir sistemdir.

Ürün müşteri tarafından aranıp tıklandığında, Buybox kazanan satıcının ürünü ilk olarak açılır. Ürünü satan diğer satıcılar, satın alma noktalarına göre sayfanın alt kısmındaki “Ürünün Diğer Satıcıları” bölümünde listelenir.

Trendyol Buybox olabilmek için satış sayısı, müşteri memnuniyet oranı, yanıt süresi gibi çeşitli faktörlerin belirlediği algoritma metriklerinde yüksek puana sahip olmanız gerekir.

Bu alanlardaki performansınızı geliştirerek ve rakiplerinizden daha verimli hale gelerek Trendyol Buybox olma şansınızı artırabilirsiniz.

Buybox Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Neredeyse tüm platformlar için buybox alanının tek bir kazananı yoktur. Sürekli değişken olan bu alan farklı platformlar içinde temelde aynı olan kriterlerin değişkenliği ile sürekli yer değiştirir. Ancak sürekli olmasa bile ürünlerinizin buybox alanında yer almasını sağlamanız, satışlarınızın artması ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacak yegane unsurlardan birisidir. O halde şimdi buybox alnında bulunmanın avantajlarına ve dezavantajlarına kısaca göz atalım;

Avantajlar

 • Buybox alanı olan bir ürün yüklediğinizde hızlıca satışa başlayabilir ve rakiplerinizin durumlarını gözlemleyerek ona göre pozisyonunuzu alabilirsiniz. Hızlı bir satış deneyimi sunar.
 • Buybox alanı olan ürünlerde genelde müşteri değerlendirme sayıları yüksektir. Bu da ürün incelemesi olmayan bir ürüne nazaran daha çok satış yapabileceğiniz anlamına gelir.
 • Ürününüzün diğer satıcılarla olan rekabetlerini görebilir ve böylece fiyat optimizasyonu gerçekleştirerek satışlarınızı hızlıca artırmaya imkan sağlarsınız.

Dezavantajlar

 • Stoğunuzda bulunan, yatrım yaptığınız ve satışına güvendiğiniz bir ürünün birçok satıcı tarafından satıldığını görebilirsiniz. Ancak fiyatlama konusunda erişemediğiniz bir maliyet oluşursa satışınız zorlaşabilir ve ürün fiyatınızın yüksekliği nedeniyle müşteriler tarafından tercih edilme olasılığınız düşebilir.
 • Ürününüz birçok satıcıya göre çok iyi bir fiyat etiketine sahip olabilir. Ancak bazı platformlarda uygulanan algoritmik rotasyon nedeniyle buybox alanında bulunacağınız süreler kısa olabilir. Doğal olarak satışlarınız bu durumdan etkilenecektir.
 • Değerlendirmeye giren kriterlerden birçoğunu tamamladınız ama operasyonel olarak sıkıntı çektiğiniz bazı dış kaynaklı durumların satıcı puanınızı etkilediğini düşünelim. Elinizde olmayan sebeplerden buybox alanından alt sıralara doğru düşebilir ve böylece satışlarınızın istediğiniz seviyeye gelmesi zaman alabilir.

Hangi Platformlardan Buybox Olunabilir?

Türkiye’de Buybox yöntemini kullanan e-ticaret platformları şöyledir; Trendyol, Hepsiburada, n11 ve Amazon. Rekabetin gerçekten üst seviyede yaşandığı bu platformlarda buybox konusunda yapacağınız her türlü olumlu adım, satışlarınızın artmasına, pazaryerlerinde marka bilinirliğinizin oluşmasına ve e-ticaret sektöründe bir yıldız olmaya giden yolculuğa adım atmanızı sağlar.

Her ne kadar bu platformlar size bir yönetici paneli sunsa da buybox sıralaması ve durumunuz hakkında bilgi almazsınız. Bu nedenle güvenilir bir üçüncü taraf yazılım çözümüyle rekabeti canlı hale getirir ve sattığınız her ürün için her açıdan harika öngörülere ve bilgilere sahip olursunuz.

Buyboxlist konusunda uzman ve profesyonel bir ekip tarafından tam olarak bu sebeplerle sizler için hazırlandı. Sektör lideri referanslarımıza göz atarak kararınızı hemen şimdi verebilirsiniz.

Otomatik Fiyatlandırma ve Fiyat Takibi

Sizin yerinize satış yapan, fatura kesen bir sistem isterseniz otomatik buybox fiyat takibini önerebiliriz. Rakibiniz sattığınız ürünü 155TL’ye çekti, sistem anında 154.99’a çeksin. Hem ürünün satıcısı siz olun, hem en kârlı şekilde ürünü satın. Bu sayede sattığınız ürünün satış potansiyeline göre %200-%400 arası satış artış hacmi yakalayın.

Sistem nasıl çalışır?

Trendyol ve Hepsiburada üzerinden sattığınız ürünlerin tamamını entegre olarak sisteme çekerek ve otomatik fiyatlandırma yapar. Rakiplerinizin fiyatlarını inceler ve alt limitlerinizin altına düşmeden satabileceğiniz en yüksek fiyattan ürünlerinizi satmanızı sağlar. Otomatik fiyat takibi ile siz uyurken bile fiyatlarınız en kârlı fiyatlara güncellenir.

Trendyol ve Hepsiburada için Fiyat Takibinin Önemi (H3)

Fiyatlarınız hem yukarı hem de aşağı yönlü olarak en kârlı olacak şekilde güncelleneceğinden dolayı, sizin yerinize tüm işlemleri kendisi yapar. Buybox otomatik fiyat takibi aracı ile birlikte satışlarınız çok ciddi oranda artar, personel maliyetiniz ciddi oranda düşer.